Your guide to the 2018 GRAMMYs. From behind the scenes to out the front, here are all the women nominated for an award.

   SZA is up for five awards making her the highest nominated female artist at the 2018 GRAMMY Awards

SZA is up for five awards making her the highest nominated female artist at the 2018 GRAMMY Awards

The GRAMMYs will be held 28 January, 2018. Here is the full list of all the women nominated. Big shouts to R&B artist SZA who tops the nominations for women - she's up for five awards. Lorde is the lone lady among the Album of the Year nominees for Melodrama. Be sure to make your way all the way down to the bottom of the 84 categories and use this as your guide when you're watching the show on TV. Congratulations to all the women in music - behind the scenes and on the stage - who are being recognised for their hard work and dedication on music's night of nights. 

We have now published the full list of winners here!

RECORD OF THE YEAR

No women nominated

ALBUM OF THE YEAR

Lorde for Melodrama

SONG OF THE YEAR

Erika Ender, co-writer for Despacito by Luis Fonsi ft. Daddy Yankee

Julia Michaels for Issues (performer and co-writer)

Alessia Caracciola for 1800-273-8255 performed by Logic ft Khaldi and Alessia Cara

BEST NEW ARTIST

SZA

Julia Michaels (2)

Alessia Cara (2)

BEST POP SOLO PERFORMANCE

Kelly Clarkson for Love So Soft

Kesha for Praying

Lady Gaga for Million Reasons

P!nk for What About Us

BEST TRADITIONAL POP VOCAL ALBUM

Lana Del Ray for Lust For Life

Kesha (2) for Rainbow

Lady Gaga (2) for Joanna

BEST DANCE RECORDING

WYNNE for Line of Sight by Odesza ft Mansionair and WYNNE

Nancy Whang (keyboardist and vocalist for) LCD Soundsystem for Tonite

BEST DANCE/ELECTRONIC ALBUM

No women nominated

BEST CONTEMPORARY INSTRUMENTAL ALBUM

No women nominated

BEST ROCK PERFORMANCE

No women nominated

BEST METAL PERFORMANCE

Reba Meyers, guitarist for Code Orange for Forever

BEST ROCK SONG

K.Flay (Kristine Flaherty) for Blood in the Cut (Performer and co-writer)

BEST ROCK ALBUM

No women nominated

BEST ALTERNATIVE MUSIC ALBUM

Regine Chassagne, vocalist and multi-instrumentalist for Arcade Fire for Everything Now

Nancy Whang (2), vocalist and keyboardist for LCD Soundsystem for American Dream

BEST R&B PERFORMANCE

Kali Uchis who features on Get You by Daniel Ceasar

Kehlani for Distraction

SZA (2) for The Weekend

BEST TRADITIONAL R&B PERFORMANCE

Jean Baylor from The Baylor Project for Laugh and Move On

Ledisi for All the Way

BEST R&B SONG

SZA (3) for Supermodel (performer and co-writer)

BEST URBAN CONTEMPORARY ALBUM

SZA (4) for Ctrl

BEST R&B ALBUM

Ledisi (2) for Let Love Rule

BEST RAP PERFORMANCE

Cardi B for Bodak Yellow

BEST RAP/SUNG PERFORMANCE

Beyonce who features on Family Feud by JAY-Z

Rihanna who features on LOYALTY by Kendrick Lamar

SZA (5) for Love Galore featuring Travis Scott

BEST RAP SONG

Cardi B (2) for Bodak Yellow (performer and co-writer credited as Washpoppin)

BEST RAP ALBUM

Rhapsody for Laila's Wisdom

BEST COUNTRY SOLO PERFORMANCE

Alison Krauss for Losing You

Miranda Lambert for Tin Man

Maven Morris for I Could Use a Love Song

BEST COUNTRY DUO/GROUP PERFORMANCE

Hillary Scott (vocalist for) Lady Antebellum for You Look Good

Karen Fairchild and Kimberly Schlapman from Little Big Town for Better Man

BEST COUNTRY SONG

Taylor Swift for Better Man by Little Big Town (2) (featuring band members Karen Fairchild and Kimberly Schlapman

Miranda Lambert (2) for Tin Man (co-writer and performer)

BEST COUNTRY ALBUM

Hillary Scott (2) vocalist for Lady Antebellum for Heart Break

Karen Fairchild and Kimberly Schlampan from Little Big Town (3) for The Breaker

BEST NEW AGE ALBUM

India Arie for Medicine

BEST IMPROVISED JAZZ SOLO ALBUM

Sara Caswell for Can't Remember Why

BEST JAZZ VOCAL ALBUM

Jean Baylor (2) from The Baylor Project for The Journey

Jazzmeia Horn for A Social Call

Nancy King who performs on Porter Plays Porter by the Randy Porter Trio

Cecile McLorin Salvant for Dreams and Daggers

BEST JAZZ INSTRUMENTAL ALBUM

No women nominated

BEST LARGE JAZZ ENSEMBLE ALBUM

Jennifer Wharton (Trombonist) from Alan Berber Big Band for Jigsaw

Karolina Strassmayer (saxophonistand Shannon Barnett (trombonist) from Vince Mendoza and WDR Big Band Cologne for Homecoming

BEST LATIN JAZZ ALBUM

Jane Bunnett and Maqueue featuring Dayme Arocena, Danae Olana, Yusam Magdelys Savigne, Yissy Garcia and Celia Jimerez for Oddara

Ahat Cohen (clarinet) and Marcello Goncalves for Outra Coisa

BEST GOSPEL PERFORMANCE/SONG

Tina Campbell for Too Hard Not To (performer and co-writer)

Le'Andria for Better Days

CeCe Winans for Never Have To Be Alone

BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC PERFORMANCE/SONG

Megan Garrett and Melodee Devovo from Casting Crowns for Oh My Soul  (performers)

Natalie Grant for Clean (performer and songwriter)

Brooke Ligertwood for What A Beautiful Name for Hillsong Worship (co-writer and performer)

BEST GOSPEL ALBUM

Le'Andria (2) for Bigger Than Me

Anita Wilson for Sunday Song

Cece Winans (2) for Let Them Fall In Love

BEST ROOTS/GOSPEL ALBUM

The Collingsworth Family featuring KimBrooklynCourthey and Olivia Collingsworth for The Best of the Collingsworth Family Vol. 1

Reba McEntire for Sing it Now: Songs of Faith and Hope

Karen Peck and the New River featuring Susan Peck Jackson and Kari Gooch for Hope For All Nations

BEST LATIN POP ALBUM

La Santa Cecilia for Amar Y Vivir  En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017

Natalia Lafourcade for Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos)

BEST LATIN ROCK, URBAN OR ALTERNATIVE ALBUM

 Bomba Estéreo featuring Li Saumet for Ayo

BEST REGIONAL MEXICAN MUSIC ALBUM

No women nominated

BEST TROPICAL LATIN ALBUM

Albita for Albita

BEST AMERICAN ROOTS PERFORMANCE

Alabama Shakes featuring Brittany Howard (guitarist/vocalist) for Killer Diller Blues

Alison Krauss (2) for I Never Cared For You

BEST AMERICAN ROOTS SONG

Gillian Welch (co-writer) for Cumberland Gap by David Rawlings

Roseanne Cash who features on It Ain't Over Yet by Rodney Crowell

BEST AMERICANA ALBUM

No women nominated

BEST BLUEGRASS ALBUM

Rhonda Vincent And The Rage for All the Rage - In Concert, Volume One

BEST TRADITIONAL BLUES ALBUM

No women nominated

BEST CONTEMPORARY BLUES ALBUM

Danyell Morgan on bass for Got Soul by Robert Randolph and The Family

Elizabeth Lea on trombone and Alecia Chakour vocalist from the Tedeschi Trucks Band for Live From The Fox Oakland

BEST FOLK ALBUM

Aimee Man for Mental Illness

Laura Marling for Semper Femina

Offa Rex featuring Olivia Chaney and Jenny Conlee for The Queen of Hearts

The Secret Sisters who are Laura and Lydia Rogers for You Don't Own Me Anymore

BEST REGIONAL ROOTS MUSIC ALBUM

No women nominated

BEST REGGAE ALBUM

Morgan Heritage featuring Una Morgan for Avvakedabra

BEST WORLD MUSIC

Concha Buika from Buika for Para Mi

Anat Cohen (2) and Trio Brasileiro for Rosa Dos Ventos

Mina Walet Oumar from Tinariwen for Elwan

BEST CHILDREN'S ALBUM

Lisa Loeb for Feel What U Feel

Alphabet Rocks featuring Kaitlin McGaw for Rise, Shine, Woke

BEST SPOKEN WORD

Shelly Peiken for Confessions of a Serial Songwriter

Carrie Fisher for The Princess Diarist

BEST COMEDY ALBUM

Sarah Silverman for A Speck of Dust

BEST MUSICAL THEATRE ALBUM

Irene Sankoff (producer, composer and lyricist) Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, and David Lai, producers; David Hein, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) of  Come From Away

Stacey Mindich (producer), Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) for Dear Evan Hansen

Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording) for Hello, Dolly!

BEST COMPILATION SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA

Carla Thomas for B-A-B-Y on Baby Driver

Fleetwood Mac featuring Stevie Nicks and Christine McVie for The Chain and Parliament probably featuring Mallia Franklin and Jeanette Write (background vocalists) for Flashlight on Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2

Lalah Hathaway who features on Surrender with Pharrell WIlliams, Claudette Annette Rogers Robinson vocalist for The Miracles for Mighty Good Lovin', Mary J. Blige for Mirage, Alicia Keys for Apple, Janelle Monae for Isn't This The World and Jalapeno with Pharrell Williams, Kim Burrell for I See A Victory with Pharrell Williams, Ruth Brown for Have a Good Time  on the Hidden Figures: The Album

Emma Stone, Callie Hernandez, Sonoya Mizuno, and Jessica Rothe who appear on La La Land

Auliʻi CravalhoAlessia Cara, Rachel HouseNicole Scherzinger, and Louise Bush, who appear on Moana: The Songs

BEST SCORE SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA

No women nominated

BEST SONG WRITTEN FOR VISUAL MEDIA

Emma Stone (performer) on City of Stars performed by herself and Ryan Gosling, written by Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul in La La Land

Auliʻi Cravalho (performer) for How Far I'll Go written by  Lin-Manuel Miranda

Taylor Swift (2) (performer and co-writer) for I Don't Want To Live Forever by Zayn and herself on Fifty Shades Darker

Sia (2) (performer and co-writer) for Never Give Up from Lion Soundtrack co-written with Greg Kurstin

Diane Warren (co-writer) and Andra Day (performer) for Stand Up For Something, from Marshall (Original Motion Picture Soundtrack) co-written and performed by Common

BEST INSTRUMENTAL COMPOSITION

No women nominated

BEST ARRANGEMENT, INSTRUMENTAL OR A CAPPELLA

No women nominated

BEST ARRANGEMENT, INSTRUMENTS AND VOCALS

Jane Monheit (performer)  Every Time We Say Goodbye arranged by Jorge Calandrelli, performed by Clint Holmes

Dee Dee Bridgewater (performer) for I Loves You Porgy/There's A Boat That's Leavin' Soon For New York arranged  by   Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, and performed by Clint Holmes and the Count Basie Orchestra which features Carmen Bradford on vocals

BEST RECORDING PACKAGE

Elyanna Blaser-Gould (art director) with Luke Hayman and Andrea Trabucco-Campos (art directors), for Sleep Well Beast by The National

Gail Marowitz (art director) for Solid State by Jonathan Coulton

BEST BOXED OR SPECIAL LIMITED EDITION PACKAGE

No women nominated

BEST ALBUM NOTES

 Lynell George (album notes writer) for Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings by Otis Redding

BEST HISTORICAL ALBUM

Maria Rice (mastering engineer) for Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta by Various Artists along with Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton (mastering engineer)

BEST ENGINEERED ALBUM: NON-CLASSICAL

K.Flay (2) (performer) and Kristine Flaherty, (engineer) along with Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English (engineers) and Joe LaPorta (mastering engineer) for Every Where Is Some Where

Rose Cousins (performer) Ryan Freeland (engineer) Joao Carvalho (mastering engineer) for Natural Conclusion

Patricia Sullivan (mastering engineer) along with Shawn Everett and Joseph Large (engineers) for No Shape by Perfume Genius

PRODUCER OF THE YEAR, NON-CLASSICAL

No women nominated, however performers on their works include Sia for Dusk til Dawn, Laura Marling for Semper Femina,Halsey and Lauren Jauregui for Strangers, Cynthia Erivo for God Only Knows, Jesca Hoop for Memories Are Now, Iggy Azalea for Mo Bounceand Fifth Harmony for Deliver

BEST REMIXED RECORDING

No women nominated, however performers on nominated works include The xx (Romy Madley Croft)  for A Violent Noise andLoleatta Holloway for Can't Let You Go

BEST SURROUND SOUND ALBUM

Jane Ira Bloom (performer and surround producer) along with Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson, surround producer, for Early Americans 

The women in the Trondheim Symphony Orchestra And Choir who performed on Kleiberg: Mass For Modern Man. Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer 

Nina T. Karlsen and the women in Ensemble 96 who performed on So Is My LoveMorten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer

BEST ENGINEERED ALBUM CLASSICAL

The women in the Nashville Symphony who performed on Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs along with Thomas Hampson and Giancarlo Guerrero. Gary Call, engineer

The women in the Trondheim Vokalensemble and Trondheim Symphony Orchestra who performed on Kleiberg: Mass For Modern Man. Morten Lindberg, engineer.

The women in the Kansas City Symphony who performed with Michael Stern on Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies. Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers

The women of the Pittsburgh Symphony Orchestra who performed with Manfred Honeck on Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio. Mark Donahue, engineer

The women of the South Dakota Chorale who performed with Brian A. Schmidt and Christopher Jacobson on Tyberg: Masses. John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer

PRODUCER OF THE YEAR, CLASSICAL

Judith Sherman for American Nocturnes (performed by Cecile Licad), The Birthday Party performed by Aki Takahashi, Discovery Back performed by Michelle RossFoss: Pieces of Genius performed by the women of the New York New Music Ensemble, Secret Alchemy - Chamber Works By Pierre Jalbert performed by Curtis Macomber & Michael Boriskin, Sevenfive - The John Corigliano Effect performed by the women of the Gaudette Brass, Sonic Migrations - Music Of Laurie Altman performed by Various Artists, Tribute performed by Dover Quartet featuring Milena Pajaro-van de Stadt (viola) and 26 performed by Melia Watras & Michael Jinsoo Lim

No other women were nominated but the following women performed on the nominated producer's works

Lucy Schaufer, Hila Plitmann Jennifer Rivera and the women of the Dallas Opera Orchestra for Adamo: Becoming Santa Claus

Alisa Suzanne Jordheim, Adriana Zabala and the women of the Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra for Aldridge: Sister Carrie

The women of the Detroit Symphony Orchestra for Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches

Patricia Kopatchinskaja and the women of The Saint Paul Chamber Orchestra) for Death & The Maiden

The women of the Toronto Mendelssohn Choir & Toronto Symphony Orchestra for Handel: Messiah

The women of the Oregon Symphony for Haydn: Symphonies Nos. 53, 64 & 96

Talise Trevigne, Andrea Carroll, and the women of the Houston Grand Opera for Heggie: It's A Wonderful Life

The women of the South Dakota Chorale (2) for Tyberg: Masses

The women of the RIAS Kammerchor and Münchener Kammerorchester who performed on Mansurian: Requie

Merideth Monk and her vocal ensemble including Ellen Fisher, Ching Gonzales, Allison Easter Janis Brenner, Allison Sniffin, Katie Geissinger, and Lanny Harrison who performed on Monk, M.: On Behalf Of Nature

Momo Kodama who performed on Point and Line

Trio Mediaeva consisting of Anna Maria Friman, Linn Andrea Fuglseth, and Torunn Østrem Ossu for Rímur

Anja Lechner who performed on Silvestrov: Hieroglyphen Der Nach

Isabel Leonard performed on Alma Española

Gabriela Martinez performed on Amplified Soul

The women of the Chicago Symphony Orchestra performed on Bruckner: Symphony No. 9

Hat Trick Trio featuring April Calyton and Kristi Shade performed on Garden Of Joys And Sorrows

The women of the ARC Ensemble performed on Laks: Chamber Works

The women of the Kansas City Symphony performed on Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies

Sonya Yoncheva and the women of the The Metropolitan Opera Orchestra & Chorus performed on Verdi: Otello

The women of the Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra (2) performed on Kleiberg: Mass For Modern Man

Ragnhild Hemsing performed on Northern Timbre

Nina T. Karlsen & Ensemble 96 (2) who performed in So Is My Love

BEST ORCHESTRAL PERFORMANCE

No women conductors, but women performed in the following orchestras

Cincinnati Symphony Orchestra for Concertos For Orchestra

Detroit Symphony Orchestra for Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches

San Francisco Symphony for Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente

Minnesota Orchestra for Mahler: Symphony No. 5

Pittsburgh Symphony Orchestra for Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio

BEST OPERA RECORDING

Marlis Petersen, principal soloist for BergLulu. Performed by the women of the Metropolitan Opera Orchestra

Anne Schwanewilms, principal soloist for Berg: Wozzeck. Performed by the women and girls of the Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children's Chorus

Diana Damrau, principal soloist for Bizet: Les Pêcheurs De Perles, performed by the women of The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus

Lauren Snouffer, principal soloist for Handel: Ottone and performed by the women of Il Pomo D'Oro

Aida Garifullina and Kira Loginov, principal soloists for Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel performed by the women of the Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus

BEST CHORAL PERFORMANCE

No women conductors, but women performed in the following choral groups

The women of The Crossing ensemble for Bryars: The Fifth Century

Elizabeth DeShong, Erin Wall and the women of the Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir for Handel: Messiah

Anja Petersen (2) and the women of the Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor (2) for Mansurian: Requiem

The women of the Tenebrae ensemble for Music Of The Spheres

The women of the South Dakota Chorale for for Tyberg: Masse

BEST CHAMBER MUSIC/SMALL ENSEMBLE PERFORMANCE

The women of the Arcangelo ensemble for Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1

Patricia Kopatchinskaja & the women of the The Saint Paul Chamber Orchestra for Death & The Maiden

The women of the Stile Antico ensemble for Divine Theatre - Sacred Motets By Giaches De Wert

Joyce Yang for Franck, Kurtág, Previn & Schumann (performed with  Augustin Hadelich)

 Martha Argerich & Various Artists for Martha Argerich & Friends - Live From Lugano 2016

BEST CLASSICAL INSTRUMENTAL SOLO

Maria Lettberg (piano) and Ariane Matiakh (conductor) for Levina: The Piano Concertos, performed by the women of the Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin

BEST CLASSICAL SOLO VOCAL ALBUM

Petra Müllejans, (conductor) for Bach & Telemann: Sacred Cantatas performed by Ann-Kathrin Brüggemann and the women of the Freiburger Barockorchester along with Juan de la Rubia

Barbara Hannigan soloist vocal for Crazy Girl Crazy - Music By Gershwin, Berg & Berio performed by the women of the Orchestra Ludwig

Myra Huang, accompanist to Nicholas Phan for Gods and Monsters

Joyce DiDonato soloist vocal for In War & Peace - Harmony Through Music performed by the women of Il Pomo D’Oro

The women of the St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble for Sviridov: Russia Cast Adrift

BEST CLASSICAL COMPENDIUM

Cécile Lenoir, producer of Barbra with Alexandre Tharaud

Lucy Mauro producer of Mademoiselle: Première Audience - Unknown Music Of Nadia Boulanger

BEST CONTEMPORARY CLASSICAL COMPOSITION

Jennifer Higdon, composer of Higdon: Viola Concerto performed by the women of the Nashville Symphony along with Roberto Díaz and Giancarlo Guerrero

No other women composers were nominated but the following women performed on the nominated composer's works

The women of the Nashville Symphony for Danielpour: Songs Of Solitude

The women of the RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester for Mansurian: Requiem

The women of the Kansas City Symphony for Schoenberg, Adam: Picture Studies

The women of the Cincinnati Symphony Orchestra for Zhou Tian: Concerto For Orchestra

BEST MUSIC VIDEO

Laura Serra Estorch, video producer along with Canada (video director) and Oscar Romagosa, video producer for Up All Night by Beck

Jamie Rabineau, video producer along with The Little Homies & Dave Meyers (video directors) and Jason Baum, Dave Free,  Nathan K. Scherrer & Anthony Tiffith, (video producers) for Humble by Kendrick Lamar

Jain performs Makeba. Video directed by Lionel Hirle & Gregory Ohrel and produced by Yodelice

 Alessia Cara performs 1-800-273-8255 with Khalid and Logic. Andy Hines, video director; Andrew Lerios, video producer

BEST MUSIC FILM

Dulcie Kellett, video producer along with Andrew Dominik (video director) & James Wilson (video producer) for One More Time With Feeling by Nick Cave & The Bad Seeds

Sarah Anthony and Laura Lancaster (video producers) along with Allen Hughes (video director) Fritzi Horstman, Broderick Johnson, Gene Kirkwood, Andrew Kosove, Michael Lombardo, Jerry Longarzo, Doug Pray & Steven Williams (video producers) for The Defiant Ones (Various Artists)